Funkcjonowanie społeczeństwa – jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

 Czy zadajemy sobie czasami pytanie, w jaki sposób funkcjonuje całe nasze społeczeństwo ? Każda dziedzina życia, wszystkie etapy i podkategorie? Co spaja wszystko w jedno, spójną całość?

Wydawałoby się, że szkielet schematu dość elastyczny tworzy prawo i tak jest w istocie.

 Prawo to spis reguł, zasad postępowania, obowiązków i przywilejów, wykroczeń i kar, a to wszystko przypisane do każdej oddzielnej kategorii, takiej jak na przykład prawo karne, prawo rodzinne, czy też majątkowe.

 Patrząc na to z tej perspektywy, widzimy, że jest ono ważne dla społeczeństwa i wszystkich ludzi w nim żyjących. Jednak na co dzień nie często dziedzina prawa cieszy się zainteresowaniem ludzi, którzy nie mają z nią do czynienia.  A szkoda, ponieważ każdy człowiek powinien zdawać sobie sprawę z tego, jakie ma obowiązki, jakie prawa i jakie przywileje czy ogólne zasady postępowania są przypisane do jego osoby.

 Uchroniłoby to niejednego przed nieświadomym popełnieniem wielu błędów, wpadnięciem w kłopoty czy przed przykrymi sytuacjami, jak na przykład błąd w spisanej umowie najmu mieszkania, nieporozumienia ze Skarbem Państwa, źle dokonajej transakcji zakupu lub sprzedaży i wiele, wiele innych.

 Nie należy się bać prawa, uciekać czy machnąć na nie ręką. Po co? Skoro jest ono stworzone właśnie dla ludzi, dla ich ochrony, porządku, poczucia bezpieczeństwa i podniesienia jakości życia.

 Świetnie pasuje tu powiedzenie „co nas nie zabije, to nas wzmocni”, prawo i wiedza na jego temat wzmacnia, ochrania, dodaje pewności siebie i daje jasny obraz schematu jak wszystko powinno wyglądać. Wiadomo, że nie zawsze tak to wygląda, ale powinniśmy robić wszystko, ażeby dążyć do takiego, idealnego stanu rzeczy. Może i nigdy go nie osiągniemy, ale w zamian za to polepszymy sytuację, jaka panuje teraz, a nie osiągnęlibyśmy tego nie robiąc nic.