Kiedy udać się z dzieckiem do psychologa dziecięcego?

Nie zawsze jesteśmy w stanie zagwarantować naszemu dziecku idealne dzieciństwo. Życie jest nieprzewidywalne i nigdy nie wiemy z jakimi wyzwaniami przyjdzie się nam zmierzyć. Konflikty pojawiają się w każdej rodzinie i nie jest to problemem, o ile je zaakceptujemy i będziemy starali się je rozwiązać w możliwie najlepszy sposób. Gdybyśmy nie przeszli w swoim życiu przez ciężkie stresujące sytuacje nie bylibyśmy tymi osobami, którymi teraz jesteśmy. Bezstresowe dzieciństwo nie zapewnia idealnego życia. Człowiek żeby wzrastać potrzebuje przeszkód, które będzie mógł pokonać.

Kiedy mamy dzieci, często wstydzimy się i nie jesteśmy w stanie się przyznać, że w naszej rodzinie dzieje się źle. Jednak powodem do wstydu może być jedynie zamknięcie oczu na problem. Jeżeli naprawdę zależy nam na naszych dzieciach i naszej rodzinie, w pewnych sytuacjach powinniśmy się zgłosić do psychologa dziecięcego. Czasem rozwiązaniem dla naszych problemów może być sytuacja, w której osoba spoza rodziny spojrzy na relacje w niej panujące i powie nam jak one wyglądają z jej perspektywy.

Psycholog dziecięcy pomaga najczęściej w problemach edukacyjnych dziecka, zajmuje się także orzekaniem na przykład dysleksji, zajmuje się również problemami z odżywianiem, które są częstą reakcją na głębsze problemy w życiu dziecka. Terapie obejmują zaburzenia lękowe, problemy wychowawcze, kłopoty z samooceną.

Pamiętajmy, że im wcześniej zajmiemy się problemem, tym większe szanse mamy na jego pozytywne rozwiązanie. Nie warto odwracać się od konfliktów i czekać aż problemy same się rozwiążą. W większości przypadków tak się nie dzieje. Problemy narastają i w końcu wybuchają z zwielokrotnioną siłą. Dzieje się tak najczęściej w chwilach, kiedy na pomoc psychologów dziecięcych jest już za późno. Czasem zniszczonych relacji nie da się już odbudować. Więzi rodzinne ulegają rozkładowi. Możemy wtedy żałować, że nie podjęliśmy działania wtedy, kiedy był jeszcze na to czas.

Konfliktów w rodzinie nie dla się uniknąć, ale trzeba brać aktywny udział w ich rozwiązywaniu. W niektórych przypadkach konieczne jest szukanie pomocy na zewnątrz.