Ogórki miniaturowe – różne odmiany ogórków, uprawa

Ogórki długie to jedne z najchętniej hodowanych warzyw w naszym kraju. Mimo, że posiadają one mało witamin, a większości składają się z wody. Jeśli jednak cenimy sobie walory smakowe, to może zainteresować nas ich miniaturowa odmiana. Ogórki miniaturowe są uprawiane rzadziej, niż ich standardowa odmiana, ale coraz chętniej. Można je uprawiać z podobnym powodzeniem jak zwykłą odmianę. Uprawia się je przede wszystkim za zaprawy.

Ogórki miniaturowe to dobrze znane korniszony, ale i odmiany ozdobne, łączą one oryginalny wygląd oraz ciekawe walory smakowe. Małe ogórki wyglądem przypominają tylko nieco standardową odmianę ogórków. Smakują one bardziej jak owoc niż warzywo. Możemy spożywać je na surowo, świetnie nadadzą się także jako składnik przetworów. Możemy wyróżnić cztery odmiany ozdobnych ogórków miniaturowych, między innymi ogórka białego. Jest on najbardziej zbliżony do ogórka zwykłego i smakuje podobnie jak on, jedyną rzeczą, która do odróżnia jest biała skórka. Nieco bardziej egzotyczny jest ogórek cytrynowy. Czemu jednak się dziwić skoro to efekt połączenia ogórka z limonką. Owoce ogórka cytrynowego przypominają kształtem cytrynę. Ich miąższ jest lekko kwaskowaty.
Niektórzy jako rodzaj ogórka miniaturowego wymieniają również ogórek melonowy, ale tak naprawdę traktuje się go jako odmianę melona.

Kiwano to jedna z najbardziej egzotycznych odmian ogórka miniaturowego, zwanego również ogórkiem afrykańskim, jest jaskrawo pomarańczowy i ma charakterystyczne kolce oraz zielony miąższ. Wszystkie odmiany ogórków miniaturowych przypominają zazwyczaj rośliny egzotyczne, mimo to możemy je hodować na naszych działkach, bowiem wymagania mają podobne jak ich kuzyni ogórki zwykłe. Ozdobne odmiany lubią ciepło, dlatego dobrze wysiać je w okresie wysokich temperaturach. Lepiej nie wysiewać ich w okresie narażonym na przymrozki, możemy bowiem pożegnać się wówczas z owocami naszych upraw. Poza tym ogórki miniaturowe mają podobne wymagania jak ogórki zwykłe. Ogórek miniaturowy świetnie spełni się jako ozdoba naszej kuchni oraz dodatek do sałatek.