Przemysł Więcej możliwości niż wyzwań w chińskim przemyśle ceramicznym

Więcej możliwości niż wyzwań w chińskim przemyśle ceramicznym

-

- Advertisment -

Jako podsektor produktów do dekoracji wnętrz, przemysł ceramiczny zachował w Chinach niski status. Ale teraz jego pozycja na całym rynku dekoracyjnym stopniowo rośnie. Przemysł ceramiczny w Chinach jest obiecujący, niezależnie od tego, czy spojrzy się z punktu widzenia kadrowego, myślenia menedżerskiego, praktyk zarządzania czy procesów operacyjnych. Rozległa presja ze strony przepisów dotyczących ochrony środowiska, ostra konkurencja rynkowa i rosnący RMB nie zniechęciły żywotności chińskiego przemysłu ceramicznego.

Należy poprawić jakość zarządzania

Od lat 90. kwitnący krajowy i międzynarodowy popyt na ceramikę doprowadził do powstania pewnych dużych firm ceramicznych, co z kolei dało początek niektórym quasi-zawodowym talentom w przemyśle ceramicznym. Szybki rozwój chińskiego przemysłu elektronicznego w ostatnich latach jest częściowo spowodowany wydajnym uprawianiem dużej liczby talentów menedżerskich, więc przemysł ceramiczny chętnie podąża za krokiem w kierunku poprawy jakości własnego personelu, rekrutując talenty menedżerskie z innych odnoszących sukcesy branż.

Mając to na uwadze, w chińskim przemyśle ceramicznym nadal istnieje wiele firm rodzinnych, a powszechny nepotyzm wśród tych firm niewątpliwie ograniczy ich długoterminowy rozwój. Chociaż niektóre firmy rodzinne zaczynają doceniać znaczenie profesjonalnych menedżerów, nadal brakuje między nimi zaufania. Nierzadko zdarza się, że menedżer w tej branży usuwa całe zarządzanie. Kluczem do tego pytania prawdopodobnie nie jest to, czy firma jest firmą rodzinną, czy nie, ale czy właściciel ma świadomość stosowania nowoczesnych filozofii zarządzania i metod zarządzania biznesem.

Zaawansowana technologia produkcji

Dzisiejsza produkcja ceramiki w Chinach została dość zmodernizowana i uprzemysłowiona, a stopień automatyzacji również rośnie. Chociaż metody zarządzania i kultura korporacyjna mogą się różnić w poszczególnych prowincjach, wykorzystanie technologii i procesów produkcyjnych jest dość podobne w firmach. Doprowadziło to nieuchronnie do jednorodności między stylami produktów, przy dużej ilości, ale mało zróżnicowanych produktach na rynku. Wysoki wolumen z pewnością może zapewnić korzyści cenowe w przypadku eksportu ceramiki z Chin, ale wzbudził również znaczny poziom krytyki antydumpingowej ze strony innych krajów. Wiele chińskiej ceramiki jest sprzedawanych jako produkty OEM dla zagranicznych marek bez etykiet pochodzenia. W przeciwnym razie wielu chińskich konsumentów prawdopodobnie stwierdziłoby, że importowane przez nich domowe kosmetyki TOTO są w rzeczywistości „wyprodukowane w Chinach”.

Dlatego niektórzy znawcy branży zwrócili uwagę, że chociaż procesy produkcyjne są obecnie całkiem dobre, chińskiemu przemysłowi ceramicznemu nadal brakuje mentalności brandingowej i marketingowej. Z drugiej strony niektóre firmy zdały sobie teraz sprawę ze znaczenia międzynarodowego zarządzania i innowacji i rozpoczęły testowanie nowych modeli zarządzania i operacyjnych.

Innowacyjne myślenie i projektowanie to wciąż słabości

Produkty Copycat są bujne w branży produktów dekoracyjnych w Chinach. Wiele chińskich firm ceramicznych dobrze i szybko kopiuje produkty, dlatego przedstawiciele chińskiej ceramiki nie są mile widziani na niektórych międzynarodowych targach. Podczas gdy chińskie firmy mogą tworzyć doskonałe produkty do kopiowania, wielu z nich brakuje innowacyjnych pomysłów i prac projektowych. Dr Zhang Mengyou, dyrektor generalny Eagle Brand Holdings, chińskiej firmy ceramicznej notowanej w Singapurze, skomentował, że oprócz rozwoju technologii i produkcji, chińskie firmy ceramiczne powinny również zwracać uwagę na innowacje marketingowe. Powiedział, że kompleksowa świadomość marketingowa nie polega na planowaniu pojedynczej kampanii czy wydarzenia, ale na mobilizowaniu całego personelu organizacyjnego do ciągłego wprowadzania innowacji marketingowych, stąd skok milowy od „Made in China” do „Created in China”.

Zanieczyszczenie

W porównaniu z innymi produktami dekoracyjnymi, takimi jak podłogi, meble i oświetlenie, chiński przemysł ceramiczny stoi w obliczu większej presji środowiskowej i kontrowersji na już konkurencyjnym rynku. Niedawno wprowadzone przez państwo środki w zakresie efektywności energetycznej niewątpliwie doprowadziły do ​​zaostrzenia wymagań środowiskowych dla firm ceramicznych w większości województw. To, czy kwestie środowiskowe można właściwie rozwiązać, jest nie tylko kluczem do zgodności firmy ceramicznej z lokalnym środowiskiem i zasobami, ale także ważnym miernikiem społecznej odpowiedzialności firmy.

Niska koncentracja przemysłowa

W porównaniu z wieloma innymi zagranicznymi producentami płytek lub ceramiki sanitarnej, chiński przemysł ceramiki sanitarnej nadal nie ma dominującej marki na rynku, co znajduje również odzwierciedlenie w całej branży dekoracyjnej. Jest kilka większych firm, ale nie było prawdziwych liderów. Chociaż wiele dużych firm utworzyło ogólnokrajowe sieci sprzedaży, ich przewaga konkurencyjna często występuje w regionach macierzystych. Dlatego chiński przemysł ceramiczny wymaga większego wpływu na markę.

Z drugiej strony potrzeba ulepszeń i konsolidacji może również oznaczać możliwości i perspektywy na przyszłość. Firmy zajmujące się produktami dekoracyjnymi, które próbują budować swoje marki lub pierwsi inwestorzy, którzy skorzystali na dynamicznie rozwijających się rynkach kapitałowych, mają naprawdę potencjał, by stać się większymi i silniejszymi. Relokacja i restrukturyzacja wojewódzkich branż ceramicznych oraz wzrost marek regionalnych niewątpliwie zaostrzy konkurencję rynkową na niektórych rynkach regionalnych. Pomimo różnic w pozycjonowaniu marek i klientach docelowych, wzrost marek regionalnych prawdopodobnie będzie miał znaczący wpływ na chiński przemysł ceramiczny w najbliższej przyszłości.

Wniosek

Przemysł ceramiczny może nie jest typową branżą wschodu słońca, ale wciąż ma wiele możliwości. Duży popyt na wyroby ceramiczne w Chinach, będący wynikiem ogólnego rozwoju gospodarczego i dodatniego popytu na nieruchomości, dał przemysłowi ceramicznemu bezprecedensową szansę. Z perspektywy makroekonomicznej nadal istnieje duże pole do wzrostu dla konsumpcji artykułów dekoracyjnych w Chinach, a struktura demograficzna kraju wskazuje również na szczytowy okres dla przedsiębiorstw rodzinnych i związanej z nimi konsumpcji. Tendencja do stosowania bardziej modnych i niszowych produktów dekoracyjnych w Chinach stwarza również duże możliwości dla przemysłu ceramicznego. W związku z tym można zasadnie stwierdzić, że chociaż istnieją pewne problemy, należy z optymizmem patrzeć na perspektywy przemysłu ceramicznego w Chinach.

[ff id="4"]

Latest news

Gdzie szukać dobrych ubrań?

Ubrania możemy kupić w dzisiejszych czasach od ręki. Gdzie jednak powinniśmy szukać tych, które są uznawane za dobre? Najważniejsze przy wyborze odzieży...

Przegląd branży World Cruise

Według światowego przeglądu rejsów dla operatorów rejsów 2009 rok był trudnym rokiem. Jednak branża działała dobrze pomimo spowolnienia gospodarczego...

Zarządzanie mediami społecznościowymi: klucz do większej sprzedaży i szczęśliwszych klientów

Firmy odnoszące sukcesy wykorzystują dziś Internet do budowania świadomości marki wśród docelowych odbiorców i przekonywania ich do kupowania produktów...

Stwórz własną gospodarkę dzięki domowej firmie internetowej

Jeśli życie nie służyło Ci tego, czego naprawdę chciałeś, czasy były ciężkie i nie zarabiasz pieniędzy, które chcesz, i...
- Advertisement -

Świadectwa agentów ubezpieczeniowych dotyczące wejścia do branży

Wszystko, co chciałeś wiedzieć o przyczynach wyboru kariery w branży!Cztery pytania podkreślające pasję do ubezpieczeń samochodowych, mieszkaniowych, biznesowych, majątkowych...

7 najlepszych narzędzi oszczędzających czas, które uzupełniają marketing w mediach społecznościowych bez zwiększania nakładu pracy!

Przy całej ciężkiej pracy potrzebnej do założenia, prowadzenia i zapewnienia rentowności firmy, nic dziwnego, że tak wielu przedsiębiorców ma...

Must read

Gdzie szukać dobrych ubrań?

Ubrania możemy kupić w dzisiejszych czasach od ręki. Gdzie jednak powinniśmy...

Przegląd branży World Cruise

Według światowego przeglądu rejsów dla operatorów rejsów 2009 rok...
- Advertisement -

Czytaj dalejRELATED
Artykuły w kategorii