Czas remontu – jak dobrze przprowadzić remont

Niejeden sklep internetowy oferuje nam bogatą bazę różnego rodzaju farb i tapet. Możliwości wyboru wydają się być nieskończone. Tapeta może być gładka bądź perforowana (tłoczona w różne wzory, które na ścianie potrafią dać zaskakująco stylowy efekt), biała (którą następnie można pomalować na dowolny kolor; warto z niej skorzystać szczególnie wtedy, kiedy ściana została uprzednio w jakiś sposób uszkodzona lub posiada inny gołym okiem widoczny ubytek) bądź kolorowa. Istnieją także specjalne, nieduże rolki tapet, które wykorzystuje w większości przypadków na ścianach malowanych wcześniej farbą. Są to ozdobne tapety, zdobione np. ornamentami. Idealnie nadają się po pomieszczeń, w których ilość i rozmieszczenie mebli nie pozwala na zastosowanie elementów dekoracyjnych, a które jednocześnie są za małe, by w całości wytapetować je papierem we wzory (wiadomo wszakże, że taki zabieg optycznie jeszcze bardziej pomniejszyłby pokój).

car-482683_1280Jeśli nie jesteśmy pewni, czy zdecydować się na tapetę lub farbę, warto rozważyć połączenie obu opcji. Trzeba jednak uważać, żeby były do siebie odpowiednio dobrane, zarówno kolorystycznie, jak i strukturą. Połączenie perforowanej tapety z farbą, która sama w sobie tworzy określony efekt wizualny (np. mieni się bądź tworzy na ścianie wzór czy obraz) nie będzie estetycznym rozwiązaniem. Trzeba także dobrze dobrać taki duet do kształtu pomieszczenia. Gdy pokój, którego ściany zamierzamy remontować, jest wysoki, można wytapetować fragment ściany poziomo, np. 1,5 metra liczone od podłogi, a resztę ściany (aż do sufitu) pomalować farbą. Dzięki takiemu zabiegowi będzie wydawało się, że sufit znajduje się nieco niżej niż w rzeczywistości. W momencie, kiedy w pokoju, który chcemy tapetować, w określonym miejscu istnieje ryzyko powstawania dużej ilości zabrudzeń, warto zastosować w tym miejscu farbę odporną na brudzenie, by nie zostawały nieestetyczne plany i zacieki. Pozostałą część pomieszczenia można pokryć tapetą.
Przy dobieraniu koloru ścian istotna jest także ilość światła, jakie wpada do pomieszczenia i jego rodzaj. Jeśli w pokoju mamy stosunkowo duże okna, przez które wpada dużo naturalnego światła, ściany mogą być w kolorze ciemniejszym niż w pomieszczeniu o oknach mniejszych bądź wychodzących na zachód czy północ.
Ponadto, dobry efekt na ścianie dają drewniane lub wysokiej jakości drewnopodobne panele. Tworzą one przytulny, naturalny klimat.
Podczas remontu jednak powinniśmy pamiętać, by kierować się tym, jak będziemy się w danym pomieszczeniu czuć.