Sałata rzymska

Choć sałata rzymska nie należy do najpopularniejszych odmian tego warzywa w Polsce, to właśnie ona jest ludzkości znana od najdawniej. Uprawiana była już bowiem w Starożytności, choć z początku traktowano ją jedynie w kategoriach leczniczych. Polacy chętniej i częściej sięgają po inne odmian sałat – choćby masłowe – mimo, iż jej rzymska odmiana trafiła do Polski już w wieku XV. Współcześnie zyskuje jednak coraz bardziej na uznaniu oraz popularności.

Jest to sałata bardzo chrupka. Jej zewnętrzne liście charakteryzują się nieco gorzkawym smakiem podobnym do orzechów. Liście znajdujące się wewnątrz są za to lekko słodkawe. Miłośnicy dobrego smaku zalecają spożywanie rzymskiej sałaty w towarzystwie serów oraz na przykład majonezu lub sosów zrobionych na jego bazie. Sałata ta jest jednym z podstawowych składników niezwykle popularnej sałatki Cezara. W jej skład wchodzi jeszcze kurczak oraz ser.

Warto wiedzieć, iż rzymska odmiana sałaty należy do jednych z najbardziej wartościowych odżywczo w całej rodzinie sałat. Jednym z jej podstawowych składników mineralnych jest bowiem znany z marchewek karoten. Wpływa on bardzo korzystnie na układ odpornościowy oraz zmysł wzroku. Nie brakuje jej także oczywiście całej masy składników, które słusznie kojarzone są ogólnie ze wszystkim sałatami. Są to witaminy C oraz PP. Obok nich w sałacie tej odnaleźć można także witaminy B1 oraz B2. Pierwsza z nich istotna jest dla prawidłowej przemiany materii, druga zaś niezbędna jest przy procesie tworzenia czerwonych płytek krwi.
Pozostałe składniki odżywcze, które zawiera to bardzo zdrowe warzywo to: potas, fosfor, żelazo, magnez i wapń.

Należy także wspomnieć o niskiej zawartości kalorycznej tej sałaty. Jest to zaledwie siedemnaście kilokalorii na sto gram produktu. To wspaniała wiadomość dla wszystkich dietetyków oraz osób, którym zależy na utrzymaniu dobrej sylwetki. Sałata powinna także gościć na talerzach wszystkich osób, które pragną zrzucić zbędne kilogramy. Sałata ta nie zawiera bowiem ani grama tłuszczu.