Papryka igołomska – odmiany papryki, uprawa papryki

Papryka igołomska, to biała papryka, którą można kupić zazwyczaj pod koniec lata. Papryka igołomska odznacza się niesamowitym smakiem oraz predyspozycją do jej zapiekania. Dzięki swojemu smakowi, trudno powiedzieć, by dominowała ona nad smakiem farszu. Zachowuje także kształt i jędrność pomimo temperatury. Skórka papryki igołomskiej jest na tyle miękka, że nie wymaga obierania. Papryka igołomska cieszy się coraz większym zainteresowaniem klientów. Swoją nazwę papryka ta zawdzięcza gminie, w której jest uprawiana – Igołomi. Igołomia położona jest w województwie małopolskim. Za prekursorów uprawy tej papryki uważa się małżeństwo Lipowieckich. Wcześniej para zajmowała się uprawą warzyw kapustowych, w końcu zdecydowali się na uprawę papryki pod osłonami.

Paprykę igołomską zwykło się również nazywać papryką stożkową, ze względu na kształt zbliżony do stożka. Papryka ta zazwyczaj posiada żółty kolor na początku kwitnienia, a wraz z dojrzewaniem zmienia na kolor czerwony. Papryka igołomska odznacza się delikatnym, lekko orzechowym smakiem. Jej skórka jest jędrna oraz chrupka. Jej waga nie przekracza zazwyczaj 150 gramów. Smak papryki jest nieco różni się od papryk innego rodzaju.

Papryka igołomska, jak pozostałe odmiany tego warzywa jest warzywem niskokalorycznym, dlatego nie musimy przejmować się kaloriami, jeśli nam posmakuje i skonsumujemy ją w większych ilościach. Papryka igołomska bogata jest w przeciwutleniacze oraz witaminy. Świetnie sprawdza się jako dodatek do sałatek oraz kanapek. Papryka igołomska sprawdzi się także w przypadku jej nafaszerowania. Świetnie komponuje się on z dodatkami farszowymi, takimi jak mięso czy warzywa. Papryka igołomska jest delikatna oraz lekkostrawna. Nada się wiec jako składnik diety dzieci ale i dorosłych. Ze względu na witaminy, które zawiera, warto włączyć ją do diety. Papryka igołomska stanowi produkt krajowy, jednak jej masowa produkcja prowadzona jest jedynie w gminie igołomskiej. W smaku papryki igołomskiej zakochali się również nasi zachodni i wschodni sąsiedzi.